Om oss

MacRent – Apple Reseller och Premium Service Provider

Vi finns på Östermalm i centrala Stockholm:
Birger Jarlsgatan 108, 114 20 Stockholm

Öppettider:
Vardagar mellan kl. 08.00-18.00

Vi hyr inte ut teknik – vi förmedlar passion.

Vi vet. Föremålen växlar – kärleken består. Vi är en auktoriserad Apple auktoriserad återförsäljare samt en Apple Premium Service Provider i Stockholm, tillgängliga för omgående leveranser i hela Sverige. Vi riktar oss främst till företagare som behöver fokusera på sitt verksamhetsområde. MacRent levererar inte bara en produkt, vi levererar en lösning oavsett vart kunden arbetar. MacRents kundkrets rymmer både stora IT intensiva företag som reklambyråer, TV- och filmproducerande bolag och mindre verksamheter som möbelbutiker, frisörer, advokater, fotografer och modedesigners.

Vi har över 20 års erfarenhet av försäljning, support, reparationer och leasing av Apple-produkter. Med det sagt kan vi stoltsera med att säga att vi är äldst i branschen vad gäller att paketera IT-drift på ett attraktivt sätt. Service är del av vår DNA och vi vill alltid kunna erbjuda en högkvalitativ sådan, oavsett behov och storlek på ditt företag. Även om du inte har tillgång till en egen IT-avdelning så ser vi till att du får hjälp direkt av vår professionella, engagerade och auktoriserade Apple verkstad. Vi strävar efter att alltid hitta den bästa lösningen för våra kunder. Detta uppnår vi genom en kombination av ett unikt leasingkoncept, kompetent personal och en ständigt uppdaterad IT-miljö.

Medarbetare:

Jonas Vikander, VD
jonas@macrent.se
070-483 69 29

Lisa Knutsson, Office Manager
lisa@macrent.se
076-947 85 82

Noah Gibson, CTO/IT-chef
noah@macrent.se
076-947 85 81

Leo Netz, Service Manager
leo@macrent.se
076-947 85 04

Clara Sjöberg, Säljare
clara@macrent.se
072-858 30 97

Clara Eriksson, Säljare
c.eriksson@macrent.se
076-945 85 32

Viktor Baakki, Säljare
viktor@macrent.se
076-947 85 83

Peter Esse, Säljare (Malmö)
peter@macrent.se
073-656 08 49

Lucas Johansson, Tekniker
lucas@macrent.se
072-856 16 80

Juridiskt namn
Hyrcentralen Datapartner Vikander AB
Birger Jarlsgatan 108
114 20 Stockholm
Org: 556558-8265

Styrelsens säte: Stockholm